HISTORIA

Jako oficjalną datę założenia klubu przyjmuje się 22 lipiec 1949 roku. Pierwszym prezesem został Baran Kazimierz. Na początku w klubie zarejestrowano siatkówkę, szachy i .....warcaby. W wiosce naszej nie było ani jednej piłki do gry w piłkę. Siatkówka jednak przegrała z nożną i chłopaki kopali piłkę do siatkówki na łąkach z których przepędzali ich pracownicy PGR(większość łąk należała do PGR-u). Młodzieńcy szybko połknęli bakcyla i zdobywali szlify z Izdebczakami uczęszczającymi do LO.
I zorganizowano pierwszy mecz w historii wsi. Ponieważ prezes pochodził z Przysietnicy przeciwnikiem został zespół z Przysietnicy.
Ponieważ prezes miał znajomości u szefa PGR-u chłopaki wypożyczyli łąkę. Zanim rozpoczął się mecz trzeba było wykosić kosami trawę i postawić "bramki" wykonane z drewna. Rozpoczęto pierwszy mecz w historii. Był lipiec roku 1950. Połowa chłopaków grała na bosaka a pozostali w zwykłych butach gdyż zakup lamków, ba trampków był bardzo trudny i kosztowny. Zawodnicy z Przysietnicy strzelili jedyną bramkę meczu, ale należy zaznaczyć iż byli oni kilka lat starsi i mecz został naglę zakończony gdyż jedyna piłka wpadła w pobliską tarninę i ....pękła. Z powodu braku drugiej piłki...mecz dobiegł końca.Kolejny mecz został rozegrany w Wesołej i zakończył się remisem 1:1 a pierwszą bramkę w historii klubu strzelił Lubecki Edward.
W latach 1955 – 1958 w Izdebkach nadal rozwijała się amatorska piłka nożna. W okresie jesiennym 1958 roku działacze ruchu ludowego podjęli intensywne działania w celu pozyskania odpowiedniego terenu na boisko piłkarskie. Dla potrzeb LZS wydzielono teren gdzie do dzisiaj znajduje się stadion. Na wiosnę 1959 roku podjęto prace budowlane. W krótkim czasie wybudowano bieżnię o obwodzie 330 metrów, skocznię do skoku w dal oraz boisko do piłki ręcznej.
W kolejnych latach nasza młodzież osiągała dobre wyniki w zawodach lekkoatletycznych na szczeblu powiatu i województwa.
Przed rozpoczęciem nowego sezonu, LZS Izdebki wziął udział w turnieju na szczeblu wojewódzkim
w Krośnie. Dzięki wygranej 1:0 z drużyną z Baligrodu, zespół zakwalifikował się do dalszych rozgrywek. Reprezentując województwo krośnieńskie, zawodnicy z Izdebek rozegrali na swoim stadionie mecz
z drużyną Stali II Mielec. Pomimo dobrego przygotowania ciężko było o rozegranie meczu na izdebskim boisku z powodu nieustającego deszczu. Piłkę udawało się kopać tylko górą, ponieważ na większości stadionu utworzyły się kałuże. Pomimo wielkiego serca do gry i niesamowitej waleczności, gospodarzom nie udało się pokonać drugiego zespołu z Mielca. Jak się później okazało, w drużynie gości występował nieprzepisowy zawodnik. Skutkiem tego zdarzenia było zdyskwalifikowanie mieleckiego zespołu, co wykorzystał LZS Izdebki awansując do następnej rundy rozgrywek. Finały turnieju odbyły się w Nowym Sączu. Pomimo tego, że drużyna nie osiągnęła większego sukcesu
w zawodach, to uważa się, że zawodnicy zdobyli wysokie osiągnięcie. Historyczny pojedynek ze Stalą II Mielec do dnia dzisiejszego uważa się za równy, pełen emocji pojedynek.
Mecze w lidze wiejskiej rozgrywane były z sąsiednimi wioskami. W roku 1979 drużyna Ludowego Zespołu Sportowego w Izdebkach rozpoczęła zmagania w piłkarskiej klasie C, których włodarzami był Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Krośnie. Nasz zespół wzmocniony kilkoma zawodnikami z LKS Przysietnica i LKS Błażowa rozpoczął marsz z C klasy do A. Awans ten miał miejsce rok po roku w latach 1985-1988. Kolejny sezon również był udany ale wszystko szło dobrze do meczu z Błękitnymi Jasienica Rosielna. Był to mecz na szczycie o...awans do okręgówki. Wiosna 1988 roku. Do przerwy nasi seniorzy wygrywali 2:1 lecz po przerwie....Błękitni strzelili dwie bramki i wygrali 3:2 uzyskując awans do okręgówki.
Podstawowymi zawodnikami byli:
bramkarze-Janusz Synowiec, Józef Szpiech , Marian Telega
zawodnicy z pola -Jan Chryń , Chryń Grzegorz , Gwizdała Wojtek, Jacek Szuma , Marian Szałajko, Gładysz Bogdan "Bibi", Gładysz Tadek, Gładysz Janusz , Zbigniew Orłowski , Piotr Adamski , Guzik Robert , Staszek Kołodziej, Żelaznowski Andrzej.
W roku 1994 do rozgrywek klasy okręgowej zostały zgłoszone dwie nowo powstałe drużyny – trampkarze oraz juniorzy.
Ówczesny prezes- Szpiech Zygmunt- wraz z zawodnikami wykonał szereg prac wokół stadionu. Zrobiono drenaż, oświetlenie, poszerzono i wydłużono stadion (kosztem bieżni) oraz zrobiono ogrodzenie. Już wówczas prezes postarał się o plan szatni, który wykonał Pan Szabelski lecz w związku z nikłym zainteresowaniem ze strony Naczelnika Gminy (dawniej wójt) zrezygnował z funkcji prezesa na rzecz Pana Franciszka Oleszko.
Po Panu Franciszku Oleszko przez następne lata Prezesami klubu byli Marek Szerszeń – 3 kadencje, Paweł Barć, Mariusz Czaja, Rafał Dobosz – 2 kadencje.
W roku 2002 rozpoczęto budowę nowej szatni zlokalizowanej zaraz przy boisku (stara znajdowała się za drogą. Obecnie jest tam parking). W 2009 roku rozpoczęto budowę nowej trybuny z zadaszeniem
i oświetleniem. Wykonano również nowe wysokie ogrodzenie.
Przez ten okres pierwsza drużyna seniorów występowała przez cały czas w A klasie zajmując w sezonie 2004/2005 i 2009/2010 3 miejsce. Przez dwa sezony w latach 2009-2011 pojawiła się druga drużyna seniorska, która występowała w C klasie. W klubie prężnie działały młodzieżowe sekcje piłkarskie tj.: orlików, trampkarzy ,juniorów oraz młodzieżowa drużyna dziewczyn. Drużyny juniorów i trampkarzy występowały przez kilkanaście lat w lidze okręgowej i zajmowały wysokie miejsca. W sezonie 2010/2011 i 2012/2013 drużyna juniorów zajęła odpowiednio 2 i 3 miejsce. Natomiast drużyna trampkarzy w sezonie 2013/2014 została mistrzem ligi okręgowej. Trenerem drużyn młodzieżowych był wtedy Pan Rafał Dobosz późniejszy prezes i wieloletni działacz LKS-u.
W roku 2016 reprezentacja powiatu składająca się głównie z zawodników młodzieżowych naszego
LKS-u na Mistrzostwach Polski w Słubicach w kategorii miejscowości do 20 tyś. mieszkańców zajęła
4 miejsce. (trener Łukasz Szpiech)

Po sezonie 2016/2017 pierwsza drużyna seniorów grając na poziomie A klasy od roku 1988 spadła do B klasy i spędziła tam trzy sezony wygrywając na tym poziomie ligę dwukrotnie, w sezonie 2017/2018 oraz 2020/2021.

Informacje ze zbioru Waldemara Błachuta w opracowaniu Bartłomieja Gładysza, Rafała Dobosza i Pawła Adamskiego

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości